امروز پنجشنبه 31 مرداد 1398
cloob24.com

در این مطلب شما را با میکرو والت Coinpot یا کیف پول واسط Coinpot (کوین پات) آشنا می شوید که می تونید به صورت کاملا رایگان شروع به جمع آوری رایگان ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین، دوج کوین، بیتکوین کش، لایک کوین و.کنید با جمع آوری رایگان این ارزها و ذخیره سازی در کیف پول مجازی و سپس نقد کردن آن در صرافیها می توانید به درآمد خوبی دست پیدا کنید.

خلاصه کار به این صورت می باشد که هم اکنون 7 سایت به این کیف پول کوین پات متصل می باشد. و درآمد شما نیز مستقیم و آنی و بدون نیاز به درخواست واریز به کیف پول کوین پات منتقل می شود.
برای تسریع در ثبت نام در سایتها ابتدا با کلیک بر روی لینک زیر در سایت bonusbitcoin عضو شوید که هر 15 دقیقه بیتکوین رایگان می گیرید. با ثبت نام در این سایت کیف پول کوین پات شما نیز به صورت اتوماتیک ایجاد می شود با همان نام کاربری و رمز عبور.

http://bonusbitcoin.co/?ref=5ECC27888ED3

آدرس کیف پول شما نیز https://coinpot.co می باشد.

نکته مهم: وقتی حساب باز کنید به صورت اتوماتیک در 5 سایت زیر نیز حساب شما ایجاد می شود و برای ورود به سایتهای زیر فقط کافیست با ایمیلی که در coinpot عضو شده اید وارد سایتهای زیر شوید. ارزهای زیر در حساب این سایتها هر 5 دقیقه جمع می شود و تنها کار شما این است که هر 5 دقیقه یا هر ساعت یا هر روز یا هر چند روز به سایت بروید و با فشردن دکمه claim آنها را به حساب coinpot منتقل کنید.

اما هر چه در فواصل کمتری به سایت مراجعه کنید بیشتر می توانید برداشت کنید. و نهایتا نگذارید بیشتر از 24 ساعت بگذرد زیرا درصد وفاداری روزانه (Daily Loyalty Bonus) را از دست می دهید. در طی هر روز فعالیت هر روز یک درصد به مقدار دریافتی شما افزوده می شود تا دریافتی شما دوبل شود در طی 100 روز.


1- بیتکوین (BitcCoin)2- بیتکوین کش (BitcCoinCash)3- لایت کوین (LiteCoin)
moonbitmoonbchmoonlite
4- دوج کوین (DogeCoin)5- دش کوین (DashCoin)
moondogemoondash
و همچنین در سایت کسب بیتکوین رایگان زیر که بسیار هم درآمد زا می باشد نیز یک ثبت نام ساده انجام دهید و با همان ایمیل coinpot حتما باید عضو شوید. و هر 3 دقیقه می توانید به سایت سر بزنید و ساتوشی های جمع شده را برداشت کنید.
کوین پات به تازگی نیز امکانات جدیدی برای درآمد زایی بیشتر به سایت اضافه کرده با نام توکن کوین پات که در هر بار claim در 7 سایت 3 توکن رایگان نیز در کیف پول کوین پات افزوده می شود که این توکنها را میتوانید به بیتکوین و یا سایر ارزها تبدیل کنید.
بنابراین اگر بتوانید هر 5 دقیقه در همه سایتها claim کنید توکنهای بیشتری هم نصیب شما خواهد شد.
تموم سایتهای بالا که ذکر کردیم تضمینی هستند و شما می توانید به راحتی توی چند روز حداقل تا 10 هزار تا ساتوشی برداشت داشته باشید.
در ادامه و روزهای آینده سعی می کنیم سایتهای بیشتری را به شما معرفی کنیم که شما با یه گوشی موبایل هم بتونید این سایتها رو چک کنید و ازشون درآمد داشته باشید.
0

طلاقی است که برای شوهر در مدت عده، حق رجوع است این حق فقط جزء اختیارات شوهر است و تابع تشریفات خاصی است و با هر بیان و اقدامی که حکایت از رجوع کند محقق می‌‌شود و بلافاصله زن نیز مکلف به انجام وظایف زناشویی است.

0

هرکس به وسیله اوراق چاپی یا خطی یا به وسیله درج در روزنامه و جرائد یا نطق در مجامع یا به هر وسیله دیگر به کسی امری را صریـحاً نسبت دهد یا آنها را منتشر نماید که مطابق قانون آن امر جرم محـسوب می شـود و نتوانـد صـحت آن اسناد را ثابت کند جز در مواردی که موجب حد است به یک مـاه تا یـک سال حبس و تا (74) ضربه شلاق و یا یکی از آنها حسب مورد محکوم خواهد شد.

0
جان به سر آمد ندیدم تو را
کوچه هم انگار نبیند تو را
گر به همه عمر ندیدم کسی
بعد از آن بود که دیدم تو را
چشمُ دلم خیره به هر کس نشد
به امید آن که بگیرم دست تو را
گر نشناختی مراُ شکستی دلم
من نشناختم لیکن غیر از تو را
با موی سپیدُ عصایی به دست
به هر جاده نشستم که ببینم تو را
گر رسیدی و جانم در تن نبود
بگو به کفنم بگذارند تار موی تو را
گر به خزانم تا ابد یاد توست
به هیچ بهاری ندهم یاد تو را
شعر از: مصطفی رسولی
0
می رویُ یاد تو از تو کوچه ی ما می رود
هر گل یاسی که دهد بوی تو را می رود
ای که به کودکی نوشته ای نام مرا
نام من از تکلیف دفترِ شما می رود
ای دل و جانم به کف مشت تو
در عالم بی تو نفسم به انتها می رود
تازه گلی بوده ام به بستان تو
آنکه باید به باغش ببوید مرا
نچیده گلی از بوستان ما می رود
دیر زمانیست پشت در خانه ات
صدای پای ما تا به خدا می رود
به یاد تو در بسته ام کنون روی خود
بستری ببیند بیماری همیشه روی خود
به بستر من آ که جانم به اذن شما می رود
دوش به خوابم اجل دست مرا می گرفت
هر چه که گفتم ای وای من ندیدم تو را
گفت کنون جان تو بی چون و چرا می رود
شعر: مصطفی رسولی
0
تعداد صفحات: 46 صفحه

در این پروژه پاورپوینت سدهای لاستیکی در46 اسلاید کاملا قابل ویرایش همراه با شکل و تصاویر که در آن مقدمه و تاریخچه و جنس سدهای لاستیکی و نحوه کار سدهای لاستیکی و مهار کردن سد لاستیکی به دال کف و روش مهار دوگانه و روش مهار منفرد و اتصال غشاء لاستیکی به تکیه گاهها و نحوه ریزش آب از روی غشاء لاستیکی و ورود و خروج هوا به بدنه سد لاستیکی و پدیده V شکل شدن سرریز و پدیده -Notch13 و سیستم کنترل در سدهای لاستیکی و سیستم کنترل در سدهای لاستیکی نیمه اتوماتیک و کنترل ماکزیمم ارتفاع سطح آب بالادست و کنترل ارتفاع آب بالادست توسط شناور و مقایسه سدهای لاستیکی با سدهای انحرافی و حالتی که دبی انحراف نسبت به دبی رودخانه ناچیز است و اثر سد لاستیکی بر روی ارتفاع دیواره های جانبی و مقایسه سدهای انحرافی بتنی با سدهای لاستیکی از نظر رسوب زدائی و خصوصیات هیدرولیکی سدهای لاستیکی و مقایسه سدهای لاستیکی با دریچه های فولادی و موارد کاربرد سدهای لاستیکی بیان شده است.

فهرست مطالب:

مقدمه

تاریخچه

جنس سدهای لاستیکی

نحوه کار سدهای لاستیکی

مهار کردن سد لاستیکی به دال کف

روش مهار دوگانه

روش مهار منفرد

اتصال غشاء لاستیکی به تکیه گاهها

نحوه ریزش آب از روی غشاء لاستیکی

ورود و خروج هوا به بدنه سد لاستیکی

پدیده V شکل شدن سرریز

پدیده V-Notch

سیستم کنترل در سدهای لاستیکی

سیستم کنترل در سدهای لاستیکی نیمه اتوماتیک

کنترل ماکزیمم ارتفاع سطح آب بالادست

کنترل ارتفاع آب بالادست توسط شناور

مقایسه سدهای لاستیکی با سدهای انحرافی بتنی

حالتی که دبی انحراف نسبت به دبی رودخانه ناچیز است.

اثر سد لاستیکی بر روی ارتفاع دیواره های جانبی

مقایسه سدهای انحرافی بتنی با سدهای لاستیکی از نظر رسوب زدائی

خصوصیات هیدرولیکی سدهای لاستیکی

مقایسه سدهای لاستیکی با دریچه های فولادی

موارد کاربرد سدهای لاستیکی

قیمت: 9000 تومان - خرید
0

استشهادیه: بدینوسیله اینجانبان امضاء کنندگان ذیل با اطلاع کافی و کامل از وضعیت مالی و مــعـیشتی آقـــای/ خـــانم....................................... فرزند................. که ملزم به پرداخت مبلغ......................... ریال بابت.....................................می باشد با اتیان سوگند به خداوند متعال شهادت می دهیم که نامبرده فاقد هر گونه دارایی و مالی جهت ادای دیون خود می باشد ضمنا از مجازات شهادت دروغ و ضمانت شرعی و اخروی آن آگاهی کافی دارم.

0

با سلام و عرض ادب احتراما عطف به پرونده کلاسه...مطروحه در آن دادگاه محترم دائر بر دعوی آقای...به طرفیت اینجانب تحت عنوان الزام به تنظیم سند رسمی اجاره که حسب نظر مبارک موعد رسیدگی به ساعت 9 صبح یوم جاری تعیین و استقرار یافته است دفاعا از حقوق خویش و قوانین جاریه و با تکذیب اصل و اساس ادعاهای خواهان محترم به انضمام تصاویر اسناد مدرکیه در پیوست به استحضار عالی می رساند.

اولا صرف نظر از ایرادات شکلی در خصوص تقویم یا عدم تقویم خواسته و عدم ابلاغ دلیل مثبت سمت وکیل محترم دادخواست دهنده به اینجانب که از مصادیق نقص دادخواست دهنده محسوب می شود و ملاحظه اخطاریه و ضمیمه های ابلاغی به این حقیر موید و مصدق مراتب فوق خواهد بود شایان عرض است اینجانب هیچ قراردادی اعم از اجاره و یا انتقال منافع و سرقفلی مغازه متنازع فیه را به آقای خواهان نداشته که برای این حقیر ضمان ٱور و تعهد آور قهری و قراردادی بوده باشد و اصل نسبیت در عقد و قراردادها و اعمال حقوقی اقتضا دارد طرفین قرارداد تعهدات مربوطه از همدیگر مطالبه نمایند و آقای خواهان از نظر اینجانب هیچ سمتی در محل مغازه متنازع فیه نداشته و ندارد و صراحتا مغازه مذکور تحت رابطه استیجاری آقای....با اینجانب بوده که بدون اذن و اجازه و رضایت بنده به شخص غیرمنتقل شده است که اینجانب نیز مراتب عدم رضایت خویش را چه به صورت شفاهی و چه از طریق ارسال اظهارنامه رسمی شماره....به مشارالیه اعلام و ابلاغ و تقاضای تخلیه محل مغازه را نموده ام که مع الاسف به جای تمکین ازخواسته بحق و قانونی اینجانب اقدام به تقدیم و طرح دعوی واهی حاضر نموده اند که مورد تکذیب بنده بوده و دعوی مربوط به تخلیه محل و فسخ رابطه استیجاری را نیز تحت پرونده کلاسه....مطروحه در آن دادگاه محترم تقدیم و منتظر حلول وقت رسیدگی می باشم
ثانیا اینجانب نزد هیچ شخصی در خصوص معامله ادعایی آقای خواهان ابراز و یا اظهار نظری مبنی بر تمایل و رضایت نداشته و ندارم و به شدت مورد تکذیب بنده می باشد و آقای وکیل محترم خواهان نیز به شهادت شهود استناد جسته بدون اینکه حتی نام شهود را قید نموده باشند و در واقع مرتکب ترک امر قانونی دال بر تقدیم شهادت نامه از شهود ادعایی شده اند و هیچ دلیلی بر اعلام رضایت و اذن حقیر موجود نیست و فی الواقع نیز اعلام رضایتی ننموده ام و نظر به اینکه ناقل ادعایی،صحیح و مورد حمایت قانونی نبوده و انتقال منافع محل استیجاری به آقای خواهان وفق مقررات صورت نپذیرفته است و از سویی تجویز انتقال منافع نیز از سوی محاکم صالحه صادر نشده است ادعای خواهان محترم بیوجه و محکوم به رد است و اساسا دعوی متوجه بنده نمی باشد. فلذا نظربه فقدان وصف ناقل صحیح قانونی در توافقنامه ادعایی آقای خواهان با آقای....و عدم رضایت اینجانب و اینکه تقاضای تخلیه و فسخ رابطه استیجاری بشرح پرونده فوق الذکر شده است تقاضای رد دعوی خواهان برابر مقررات جاریه را دارد.

0

احتراماٌ اینجانب (نام و نام خانوادگی شاکی) فرزند.... بدینوسیله مراتب شکایت خود را علیه آقای (نام ونام خانوادگی مشتکی عنه) مبنی بر ترک انفاق اینجانب و فرزند مشترکمان به شرح ذیل تقدیم می دارم..

مشخصات شاکی: نام:-------------نام خانوادگی:----------------نام پدر ---------------تاریخ تولد:---------------
نشانی دقیق:-------------------------------------------------------------------------مشخصات متشکی عنه: نام :----------------نام خانوادگی:------------------------نام پدر:-------------------
نشانی دقیق:------------------------------------------------------------------------------

موضوع:-:ترک نفقه خودم و فرزندم بنام------------------

تاریخ وقوع جرم:----------------روز--------------ساعت------------محل وقوع جرم

ریاست محترم دادسرای عمومی و انقلاب----------- ----مجتمع قضایی-----------------
شرح ماوقع:

احتراماٌ اینجانب (نام و نام خانوادگی شاکی) فرزند.... بدینوسیله مراتب شکایت خود را علیه آقای (نام ونام خانوادگی مشتکی عنه) مبنی بر ترک انفاق اینجانب و فرزند مشترکمان به شرح ذیل تقدیم می دارم:

اینجانب........... و مشتکی عنه..................... به تاریخ.................. به عقد نکاح دائم همدیگر درآمده ایم و حاصل زندگی مشترکمان................... می باشد و مشتکی عنه مدت.............. ماه است که از پرداخت نفقه من و دخترم خودداری می نماید. اکنون به موجب ماده ی... قانون مجازات اسلامی تقاضای تعقیب کیفری مشارالیه و محکومیت وی به دلیل ترک انفاق را دارم.

ضمناٌ مطالبه ی نفقات معّوقه، متعاقباٌ تقدیم حضور خواهد شد.

دلایل و مدارک به شرح ذیل تقدیم می گردد:
1- اسامی شهود و آدرس انها
2- دلائل و مدارک دیگر نام و نام خانوادگی

امضا و تاریخ

0

احتراماً به استحضار می رساند، اینجانب............. فرزند............... دارای شماره شناسنامه........... صادره از.................. ساکن.............. مدعی و خواهان دعوی مطروحه در آن شعبه به کلاسه پرونده..............

بسمه تعالی
ریاست محترم شعبه.......... دادگاه عمومی............
با سلام
احتراماً به استحضار می رساند، اینجانب............. فرزند............... دارای شماره شناسنامه........... صادره از.................. ساکن.............. مدعی و خواهان دعوی مطروحه در آن شعبه به کلاسه پرونده شماره............ اقرار می نمایم که از دعوی خودم علیه خوانده آقای / خانم............... فرزند............ به کلی صرف نظر کرده و استرداد دعوی نموده و از دادگاه محترم تقاضای مختومه شدن پرونده را دارم.
با تشکر و تجدید احترام
نام و نام خانوادگی (خواهان)
امضاء و تاریخ

0

اجرت المثل ایام تصرف خانه مشاعی: یکی از اختلافاتی مردم که بخاطر آن به دادگاهها مراجعه می نمایند، موضوع عوض منافع املاک و اموالی است که یک طرف دعوی، طرف دیگر را از آن محروم نموده است و معمولاً تحت عنوان « اجرت المثل » مطرح می گردد

اجرت المثل ایام تصرف چیست؟

تعریف ساده اجرت المثل این است که شخصی از ملک استیجاری و یا ملک ورثه استفاده کند و در قبال استفاده از آن مبلغی به موجر یا سایر ورثه پرداخت کند و یا به عبارت دیگری مبلغی است که شخصی که از منافع ملکی بابت استفاده شخص منتفع از مال، به مالک مال پرداخت می شود، اجرت المثل می گویند. میزان اجرت المثل بسته به شرایط روز و شدت استفاده و نوع مال و … تعیین می شود. در صورتی که استفاده کننده از پرداخت اجرت المثل ایام تصرف مال خودداری نماید، مالک می تواند اقدام به ارائه دادخواست مطالبه اجرت المثل ایام تصرف نماید. اجرت المثل معمولا خارج از قرارداد و توسط قاضی یا کارشناس تعیین می گردد

ماده 522 نیز در بیان شرایط پرداخت خسارت تاخیر تادیه می‌گوید: «در دعاوی که موضوع آن دین و از نوع وجه رایج بوده و با مطالبه، داین و تمکن مدیون، مدیون امتناع از پرداخت نموده، در صورت تغییر فاحش شاخص قیمت سالانه از زمان سررسید تا هنگام پرداخت و پس از مطالبه طلبکار دادگاه با رعایت تناسب تغییر شاخص سالانه که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین می‌گردد، محاسبه و مورد حکم قرار خواهد داد مگر این که طرفین به نحوه دیگری مصالحه نمایند.»در پرونده‌ای که بررسی کردیم، خواندگان که وراث متوفی بوده‌اند و ملکی را به ارث برده‌اند، بدون اذن یکی دیگر از ورثه آن را اجاره دادند که وی نیز برای گرفتن اجرت‌المثل ایام تصرف، در دادگاه عمومی حقوقی طرح دعوا کرد و دادگاه نیز پس از تایید خواسته وی، با ارجاع امر به کارشناس، میزان اجرت‌المثل را بر اساس نظر کارشناس تعیین و حکم به پرداخت آن صادر کرد.

اجرت المثل ایام تصرف خانه مشاعی

شروع اختلاف

......، خواهان این دعوا و مالک سهم مشاعی از ملکی استیجاری است که قسمتی از آن به وی به ارث رسیده است. سایر وارثان بدون اطلاع وی ملک را اجاره می‌دهند برای همین وی علیه خواندگان (.....و....و.......و.....) که برخی از آنها وارثان ملک و برخی دیگر مستاجران کنونی آن هستند دعوایی را به خواسته مطالبه اجرت‌المثل اقامه می‌کند و در ستون خواسته، تقاضای خود از مرجع قضایی را چنین عنوان می‌کند: «صدور حکم مبنی بر محکومیت خواندگان بر پرداخت تضامنی اجرت‌المثل ایام تصرف نسبت به اندازه سهم خود در مورد ملک، از تاریخ 15/5/89 لغایت تاریخ اجرای حکم، فعلا مقوم به 000/001/50 ریال به احتساب همه خسارات قانونی و خسارات تاخیر تادیه از زمان اجرای حکم.»

دلایل خواهان در دادخواست به این شرح بوده است:

1- گواهی حصر وراثت

2- گواهی پرداخت مالیات بر ارث

3- استعلام صورت گرفته از اداره ثبت

4- تامین دلیل

5- قرارداد اجاره

6- وکالتنامه

7- عنداللزوم قرار ارجاع به کارشناسی و تحقیقات محلی

خواهان در ستون شرح دادخواست به دادگاه توضیح داده است: «اینجانب ورثه بوده و سایر وراث بدون اذن و اجازه من اقدام به واگذاری منافع ملک کرده‌اند. نظر به عدوانی بودن تصرفات خواندگان به قدر سهم خواهان، مستند به مواد 313 و 320 قانون مدنی با ارجاع امر به کارشناسی، اجرت‌المثل مدت مذکور معین و حکم بر محکومیت خواندگان به پرداخت خواسته می‌شود.»

بررسی دادخواست

یکی از نقاط قوت دعوای.......، تنظیم صحیح دادخواست است؛ تنظیم صحیح دادخواست، مطالبه حق را آسان می‌کند بخصوص اینکه خواندگان در پرونده مورد بحث دفاع صحیحی را در مقابل دعوای خواهان تدارک ندیده‌اند. البته ممکن است فهم برخی از اصطلاحات و عبارات متنی که پیش از این مورد اشاره قرار دادیم، دشوار باشد؛ برای همین در ادامه برخی از عباراتی را که در دادخواست از سوی خواهان مورد تاکید قرار گرفته است، دقیق‌تر بررسی می‌کنیم:

اجرت‌المثل:

خواهان (........) از دادگاه مطالبه «اجرت‌المثل» کرده است.اگر کسی از مال دیگری استفاده کند و اصطلاحا منتفع شود و عین مال باقی باشد، آنچه بابت اجرت منافع استفاده شده باید به صاحب مال (برای مثال ملک) مزبور بدهد، اجرت‌المثل نامیده می‌شود، خواه استفاده مزبور با اذن مالک باشد و خواه بدون اذن او. البته شرط پرداخت اجرت‌المثل این است که برای مدتی که منتفع شده بین طرفین مال‌الاجاره‌ای معین نشده باشد؛ زیرا در این صورت باید اجر‌ت‌المسمی پرداخت کند. اجرت ذکر شده در عقد اجاره را «اجرت‌المسمی» می‌گویند.

پرداخت تضامنی:

«تضامن» بین بدهکاران امری معمول و پرفایده است. اهمیت زیاد این نوع از تضامن، به عنوان یکی از بهترین راه های تضمین پرداخت دین، کاربرد وسیعی به این نهاد حقوقی داده است. هر مدیونی نسبت به کل دین متعهد و ملتزم است؛ بنابراین، طلبکار می‌تواند از یکی از بدهکاران تضامنی، کل مبلغ دین را مطالبه کند. مدیون و بدهکار هم نمی‌تواند تقاضای تقسیم بدهی کند. علاوه بر تعهد به پرداخت کل دین که نتیجه مستقیم تضامن است، آثار دیگری نیز دارد که عمدتا عبارتند از:

1- امکان تعقیب همه مدیون‌ها به طور متوالی به نحوی که کل دین پرداخت شود. هر قدر که از محکوم به وصول شود، از بدهی دیگران کاسته می‌شود، به نحوی که داین هرگز نمی‌تواند بیش از میزان طلب خود چیزی دریافت کند.

2- طلبکار در انتخاب مدیونی که طلب را می‌پردازد، آزاد است؛ زیرا همه مدیون‌ها در وصف مدیون یا مسئول بودن در یک ردیف قرار دارند.

عدوانی بودن تصرفات خواندگان: «تصرف» که از آن به «ید» تعبیر می‌شود، عبارت است از سلطه و اقتداری که شخص به طور مستقیم یا به واسطه دیگری بر مالی دارد. «عدوان» در لغت یعنی ظلم و ستم آشکار و اصطلاحا فعل یا ترک فعل قابل نکوهشی است که خلاف عرف یا قانون یا عقل سلیم باشد.

تصرف عدوانی به معنی اعم، عبارت است از خارج شدن مال از تصرف مالک یا قائم‌مقام قانونی او بدون رضای وی یا بدون مجوز قانونی. عدم رضای مالک یا عدم اذن قانونی او شرط تحقق عدوان است.

تصرف در ملک مشاع بدون اجازه تمامی شرکا امکان ندارد. در پرونده‌ای که در حال بررسی آن هستیم، یکی از وارثان به این دلیل که سایرین بدون اجازه وی در ملک موروثی تصرف کرده‌اند، مدعی عدوانی بودن تصرف آنان شده و درخواست پرداخت اجرت‌المثل کرده است.

تعیین بهای خواسته

مطالبه اجرت‌المثل یک دعوای مالی است و باید خواسته تقویم شود و معادل ریالی آن در دادخواست درج شود. خواهان این مبلغ را 000/001/50 ریال تعیین کرده است و دلیل برگزیدن این مبلغ این است که دعاوی کمتر از پنج میلیون تومان در صلاحیت شوراهای حل اختلاف است. خواهان در حقیقت با تقویم خواسته به این مقدار باعث شده است که دعوا در دادگاه حقوقی مورد رسیدگی قرار گیرد.

جلسه رسیدگی

وقت رسیدگی از سوی دادگاه تعیین و به همراه دادخواست و ضمایم آن برای اصحاب دعوا ارسال می‌شود. در روز رسیدگی، خواندگان در جلسه رسیدگی حاضر می‌شوند و در مقابل ادعای خواهان و برای دفاع از خود اعلام می‌کنند که هزینه‌ها و مخارج نگهداری پدر خود را بر عهده داشته‌اند و در این خصوص خواهان دعوا به آنان بدهکار است. همچنین آنان ادعا کردند که به خواهان اخطار داده‌اند که برای تصمیم‌گیری در خصوص سهم خود حاضر شود، اما او از این کار خودداری کرده است. خواندگان همچنین مدعی شدند که مغازه موروثی، به هیچ‌وجه اجاره داده نشده است، بلکه کارگری برای رسیدگی به ملک در آن مستقر است. آنان در جلسه رسیدگی تاکید کردند هیچ درآمدی از ملک نداشته‌اند؛ بنابراین پرداخت اجرت‌المثل بی‌دلیل است.

این در حالی است که تامین دلیل در تاریخ 20/3/91 از سوی شورای حل اختلاف انجام گرفته و از محل بازدید شده است. با وجود آنکه خواندگان تاکید کردند که هیچ درآمدی از ملک نداشته‌اند، نتیجه بازدید از محل نشان داد که ملک به اجاره داده شده و مستاجر اجاره را به طور مرتب پرداخت کرده است. سایر دفاعیات خواندگان نیز دارای ضعف و قابل ایراد بود و مدارک قابل قبولی برای اثبات آن ارایه نشد.

رای دادگاه مطالبه اجرت المثل خانه مشاعی

دادگاه پس از اعلام ختم رسیدگی، رای به این شرح صادر کرد: «در خصوص دعوای خواهان به طرفیت خواندگان به خواسته مطالبه اجرت‌المثل ایام تصرف در ملک مشاعی پلاک ثبتی … از تاریخ 15/5/89 با احتساب خسارت دادرسی و تاخیر تادیه، دادگاه با توجه به استعلام ثبتی مشعر بر مالکیت موروثی اصحاب پرونده بر پلاک مورد بحث و انتقال قهری آن به نامبردگان به سبب فوت نامبرده و از طرفی اذعان خواندگان به تصرف بر ملک مورد ترافع، ضمن دفاعیات بلاوجه و غیرموثر آنان و نیز نظر کارشناس رسمی منتخب مبنی بر استحقاق خواهان تا میزان کارشناسی نسبت به سهم وی به مبلغ 000/900/75 ریال که ضمن مطابقت آن با اوضاع و احوال و عدم ایراد و خدشه‌ای از سوی طرفین، دعوای مورد قیام را ثابت تشخیص و مستند به مواد 198 و 519 و 522 قانون آیین دادرسی مدنی حکم بر محکومیت خواندگان به پرداخت مبلغ مورد کارشناسی در حق خواهان با احتساب خسارت‌های دادرسی و تاخیر تادیه از زمان تقدیم دادخواست تا زمان پرداخت، با محاسبه اجرای احکام صادر کند. رای حضوری و قابلیت تجدیدنظرخواهی در محاکم تجدیدنظر را داراست.»

همان‌طور که از متن رای برمی‌آید، دادگاه خواسته خواهان(....) را پذیرفته و حکم به نفع وی صادر کرده است. مستندات دادگاه برای صدور این رای استعلام ثبتی مشعر بر مالکیت موروثی اصحاب پرونده، اذعان خواندگان به تصرف بر ملک مورد ترافع، دفاعیات بلاوجه و غیرموثر خواندگان، نیز نظر کارشناس رسمی منتخب مبنی بر استحقاق خواهان تا میزان کارشناسی و مواد 198 و 519 و 522 قانون آیین دادرسی مدنی است. ماده 198 این قانون تاکید می‌کند: «در صورتی که حق یا دینی بر عهده کسی ثابت شد اصل بر بقای آن است مگر این که خلاف آن ثابت شود.» ماده 519 امکان مطالبه خسارات دادرسی را بیان و مقرر می‌کند: «خسارات دادرسی عبارت است از هزینه دادرسی و حق‌الوکاله وکیل و هزینه‌های دیگری که به طور مستقیم مربوط به دادرسی و برای اثبات دعوا یا دفاع لازم بوده است از قبیل حق‌الزحمه کارشناسی و هزینه تحقیقات محلی.»